Chłopcy walczący zabawkowymi mieczami za każdym razem, jak na ekrany wchodzi kolejny film sagi to widok który zna każdy fan. Miecze świetlne mają różne kolory i okazuje się, że niektórzy chociaż uwielbiają Star Wars nie do końca potrafią wyjaśnić znaczenie koloru miecza lub też to, kto jakim się posługuje.

Różnorodne rękojeści i kształty

Miecze świetlne, a raczej ich rękojeści mogą mieć różnorodne kształty. W zasadzie można powiedzieć że każdy jego użytkownik mógł bez problemu dopasować te parametry do siebie. Jednakże nie ma to wpływu na działanie miecza, umiejętności osoby która się nim posługują stanowią bowiem podstawę tego, aby przy jego pomocy wygrać potyczkę. O ile miecze świetlne często kojarzone są głownie z wojownikami Jedi, to jednak powszechnie stosowane były również przez Sithów.

Od czego zależy kolor miecza?

Często można usłyszeć stwierdzenie, że kolor miecza świetlnego zależy od tego kto go używa. Pośrednio jest to prawda, ponieważ kolor miecza zależy w dużej mierze od znajdującego się w nim kryształu. Zwane kyberami, są bezbarwne, a po umieszczeniu w mieczu nawiązują połączenie z jego użytkownikiem i dopiero wtedy nabierają barwy. Jakie kolory mieczy świetlnych występują w Star Wars i kto je stosuje? Wyjaśnienie poniżej.

Niebieski – najbardziej rozpoznawalny

Niebieska barwa miecza z pewnością jest najbardziej rozpoznawalną wśród wszystkich mieczy świetlnych. Stanowi podstawowy kolor miecza, który stosują wojownicy Jedi, tęcza barw obejmuje niemalże wszystkie odcienie niebieskiego. Kolor nie ma w zasadzie większego znaczenia, często jednak przypisuje się mu reprezentację cech takich jak odwaga czy sprawiedliwość. Bardziej jednak wynika to z faktu, kto używa mieczy w tym kolorze, bowiem wojownicy Jedi byli postrzegani jako osoby emanujące takimi cechami. Jeśli chodzi o postacie, które stosowały miecze w tym właśnie kolorze to jest ich bardzo wiele, jednak najbardziej rozpoznawalnymi z pewnością są Obi-Wan Kenobi, Ben Solo, Anakin Skywalker, Leia Organa, Satele Shan czy Tera Sinube.

Czerwony – barwa złego

Czerwony miecz świetlny postrzegany jest jako przeciwieństwo niebieskiego. Symbolizuje zło i stosowany jest przez wyznawców Ciemnej Mocy i Sithów. Czerwone miecze wyróżniały się także tym, w jaki sposób nabierały swojej barwy. W tym przypadku bowiem nawiązanie naturalnej więzi z użytkownikiem miecza nie wystarczało, aby kryształy kyber przyjęły taki właśnie kolor. Proces nazywany „krwawieniem kryształu” znalazł swój opis w serii komiksów z Darthem Vaderem. Poprzez swoiste „wlanie” w kryształ wszystkich negatywnym emocji, złości i nienawiści przyjmuje on taki właśnie kolor i jednocześnie traci swoje połączenie z poprzednim użytkownikiem, jeśli wcześniej był czyjąś własnością. Najsłynniejszymi użytkownikami czerwonych mieczy świetlnych byli Darth Vader, Darth Maul, Kylo RenAsajj Ventress czy Darth Tyranus. Jednakże w serii znaleźć można również wyjątki, jest nim Mistrzyni Jedi Adi Gallia. Pomimo tego iż reprezentowała dobro, posługiwała się właśnie czerwonym mieczem świetlnym.

Zielone dla rycerzy Jedi

Zielone miecze świetlne również wykorzystywane były przez rycerzy Jedi. Były równie znane jak niebieskie, wystarczy wspomnieć iż takim właśnie posługiwał się mistrz Yoda.  Ze względu na osoby, które wykorzystywały takie miecze w walce, stały się symbolem kompromisu i spokoju. Stosowane były głownie przez wojowników posługujących się Mocą.

Pozostałe kolory

W Star Wars pojawiają się również miecze w innych kolorach, jednak stosowane są one przez wybrane postacie przez co nie są tak znane. Mace Windu oraz Darth Revan korzysta z miecza w kolorze fioletowym, który pojawia się także w rękach mistrza Jedi Kelleran Beq. Przypisuje mu się swoistą niepewność i dwojakość, co tłumaczone jest w ten sposób iż jego użytkownicy są w stanie korzystać z obu stron Mocy. Pojawia się także biała barwa miecza, który ukazuje się w rękach Ashoki Tano czy pomarańczowa, taki bowiem miecz wykorzystuje w walce Cal Kestis. Żółtym ostrzem miecza posługuje się Rey Skywalker. Stworzony zaś przez Tarre’a Vizslę czarny miecz świetlny (Darksaber) nie tylko stanowił broń, ale jednocześnie symbol władzy zdobywany wyłącznie w walce.