Jak Jurassic Park i Jurassic World zmieniły postrzeganie na temat dinozaurów i prehistorycznego świata

Jurassic Park i Jurassic World – to przełomowe filmy nie tylko dla kinematografii. Zwłaszcza film Stevena Spielberga z 1993 roku był pod wieloma względami przełomowy, przede wszystkim dzięki nowatorskiemu wykorzystaniu generowanych komputerowo efektów. Jednak to nie wszystko – bo sam w sobie zmienił również sposób, w jaki filmy przedstawiały dinozaury – nawet jeśli niektóre filmy, które pojawiły się później, zapomniały, jak naśladować ich przykład, to trzeba przyznać, wyznaczył kierunek.

Dinozaury w Jurassic Park – więcej niż zwierzęta!

Przede wszystkim widać, że zarówno Jurassic World, jak i Jurassic Park to produkcje, które nie tylko opowiadają widzom o samych dinozaurach, ale pomagają również zrozumieć wiele innych powiązanych z nimi kwestii.

Czego można dowiedzieć się oglądając Jurassic World i Jurassic Park?

  • czym były dinozaury,
  • jak pasują do historii planety,
  • zwrócenie uwagi na odpowiedzialność za doświadczenia i badania naukowe,
  • jakie mają więzi ze stworzeniami, które wciąż chodzą po Ziemi,
  • "życie zawsze znajdzie sposób".

Świetne jest również to, że pieczołowicie opracowany scenariusz, autorstwa Crichtona i Davida Koeppa, przedstawia widzom wiedzę naukową stojącą za filmem. Najlepiej widać to we fragmencie filmu instruktażowego z udziałem „pana DNA”. Zastosowano tutaj sprytny chwyt - postać z kreskówki dzięki której nawet najbardziej przerażające naukowe odkrycia wydają się urocze. Cały film świetnie też pokazuje czynnik czasu -  jak dzieje się to, że dinozaury są dinozaurami: wylęgają się z jaj, wędrują po równinach, chorują i tak dalej. Kiedy przychodzi czas na pokazanie instynktu drapieżcy, to też ma sens. W końcu to zwierzęta i jak to zwierzęta – też muszą jeść. 

Sukces Jurassic World wykracza poza ekran 

Jurassic Park wielowymiarowy sukces – nie chodzi nawet o to, jak bardzo po dziś dzień  po części Jurassic Park gadżety są pożądane przez fanów tych produkcji. Chodzi przede wszystkim o sukces osiągnięty poprzez zerwanie z dwoma podejściami, które od samego początku dominowały w filmach o dinozaurach: przedstawianie ich jako krwiożerczych potworów lub jako milutkie, antropomorficzne stworzenia. Warto tutaj zaznaczyć, że historia filmów o dinozaurach jest długa, prawie tak stara jak same filmy. W rzeczywistości yo medium rozwijało się wraz z naszym rozumieniem, czym były dinozaury – nawet jeśli filmy o dinozaurach nie zawsze odzwierciedlały to rosnące zrozumienie. 

Nie można więc wejść do Parku Jurajskiego nie rozumiejąc tego, że mimo iż jest filmem, który pokazał widzom brutalne dinozaury - to z pomocą przemyślanego kontekstu pomógł widzom tak naprawdę zrozumieć, czym były naprawdę. Tak było przede wszystkim w Jurassic Park, bo jeśli chodzi o Jurassic World – to jest to już niejako przede wszystkim prezentacja brutalnych możliwości wykorzystania dinozaurów we współczesnym świecie, jak również gani za nadużywanie inżynierii genetycznej, czego owocem był Indominus Rex. Jednak również i sequele cieszyły i cieszą się nadal popularnością, co widać choćby poprzez to, jak bardzo i Jurassic World gadżety są rozchwytywane wśród miłośników Parku Jurajskiego. W każdej z tych starszych i nowszych produkcji o Parku Jurajskim, dinozaury robią to, co muszą robić – jednak specyficzne dla Jurassic Park jest przede wszystkim to, że sama fabuła sprawia, iż jako widzowie faktycznie przejmujemy się tym, dlaczego to robią.

I pamiętajcie :) Życie zawsze znajdzie sposób!