Kilka lat temu Neil DeGrasse Tyson zapytany w programie radiowym Star Talk o to, który ze znanych supebohaterów jest najbardziej realistyczny, wytypował Batmana. Zdaniem słynnego astrofizyka Mroczny Rycerz mógłby istnieć nawet teraz, w tym roku i w jakimkolwiek mieście na świecie. Co czyni go tak prawdziwym? I dlaczego Batman jest bardziej rzeczywistym bohaterem komiksowym, niż marvelowski Iron Man?

Batman – Superbohater czy milioner z drogimi gadżetami?

Co by było, gdyby superbohaterowie żyli wśród nas? Załóżmy na to, że znany milioner postanawia zostać Mrocznym Rycerzem. Czy trudno wyobrazić sobie, że gdy zapadnie zmrok Ellon Musk przeobraża się w czarnego mściciela i w swojej bat-tesli przemierza ulice w poszukiwaniu złoczyńców? Brzmi dość zabawnie, ale czy nie do tego sprowadza się postać Batmana? Pozostawmy jednak trochę powagi Mrocznemu Rycerzowi.

Skąd właściwie Bruce Wayne posiada swoje moce? Zanim na to odpowiemy, należy zastanowić się, czym właściwie dysponuje Batman. Przede wszystkim bohater pozbawiony jest wszelkich nadprzyrodzonych umiejętności – nie jest bogiem ani kosmitą i nie został ugryziony przez radioaktywnego nietoperza. Mrocznego Rycerza można za to porównać do… agenta 007. W polowaniu na złoczyńców z Gotham pomagają mu umiejętności, które zdobywał m.in. podczas licznych podróży i intensywnych treningów, które rozpoczął już w młodym wieku. W efekcie Bruce Wayne posługuje się nie tylko doskonałą kondycją, siłą i wytrzymałością.

Do perfekcji opanował takie umiejętności, jak:

  • sztuki walki wręcz – kickboxing, taekwondo, krav maga, shaolin to tylko niektóre z przykładów;
  • sztuki walki mieczem;
  • gimnastyka/akrobatyka;
  • rzuty do celu.


Oprócz tego Batman jest poliglotem – posługuje się m.in. językiem katalońskim, arabskim, francuskim czy hiszpańskim. Bohater zyskuje przewagę nad przeciwnikami ciężkim treningiem, którego ważnym elementem jest medytacja i dyscyplina.

Mroczny Rycerz nie byłby tak dobrym obrońcą Gotham bez wysokiej inteligencji (ponoć jego IQ wynosi ok. 200) i dużej wiedzy technicznej, matematycznej czy historycznej. Dzięki temu oraz umiejętnościom w zakresie metod ścigania doskonale radzi sobie jako łowca, detektyw, a nawet szpieg.

Batmobil, batarang, chwytaki… czy to fizycznie możliwe?

Mroczny Rycerz nie polega jednak wyłącznie na własnej sile fizycznej i umiejętnościach w karate. Wykorzystując swoją fortunę, ma równocześnie dostęp do najnowszej technologii i spersonalizowanych gadżetów. Na podstawie serii o Batmanie w reżyserii C. Nolana pewien portal wyliczył, że Bruce Wayne musiałby wydawać rocznie ok. 650 milionów dolarów, by utrzymać swoje „hobby” oraz styl życia.

To właśnie na tej technologii Neil DeGrasse Tyson oparł swoją opinię o realistyczności postaci Batmana. Bruce Wayne korzysta z gadżetów i materiałów, które zostały opracowane w jego własnej firmie (jeden z działów Wayne Enterprises zajmuje się właśnie eksperymentalnymi technologiami). Brzmi to całkiem logicznie, prawda?

Z jakiego asortymentu korzysta Mroczny Rycerz? Przyjrzyjmy się:

Batmobil

To nic innego, jak podrasowany samochód z niebanalną karoserią i przydatnymi gadżetami, takimi jak rakiety czy lasery.

Batmoto

Ten zaawansowany jednoślad jest pojazdem Batmana do szybkiego przemieszczania się po ulicach Gotham.

Strój Batmana

Wykonany z mieszanki kevlaru i tytanu. Jest odporny na wiele czynników, takich jak pociski, podpalenie czy uszkodzenia mechaniczne, lecz nie jest niezniszczalny. W wyposażeniu znajduje się pas narzędziowy z granatami dymnymi, amunicją czy linkami do wspinaczki.

Batarangi

Cała gama bumerangów stylizowanych na kształt nietoperza to klasyczna broń miotająca Batmana. Na przestrzeni lat superbohater używał batarangów z ostrzami, wybuchowych, elektrycznych czy sonicznych.

Chwytak

Pistolet z chwytakiem pozwala Batmanowi wspinać się po dachach budynków i rozmaitych konstrukcjach.

Batman a Iron Man

Często porównuje się Bruce’a Wayne’a do Tony’ego Starka z konkurencyjnego Marvela. W końcu oboje są milionerami, którzy wykorzystują pieniądze z rodzinnej fortuny do realizacji swojego „hobby” i oboje są zwykłymi ludźmi bez „mocy”. W rzeczywistości między tą dwójką istnieje więcej różnic, niż jedynie poczucie humoru.

Jeżeli chodzi marvelowskiego superbohatera, jego moce może i nie są nadprzyrodzone, ale dość sprzeczne z fizyką. Jak zauważa specjalizujący się w astrofizyce Neil DeGrasse Tyson, reaktor łukowy, który został wszczepiony w jego klatkę piersiową ma tak potężną moc, że Stark nie zdołałby długo z nim żyć. Poza tym fizycznie niemożliwe jest skoncentrowanie energii w czymś takim. W efekcie wszystkie pozostałe moce, łącznie z niezwykle zaawansowaną zbroją Iron Mana we wszystkich jej wariantach, czynią tę postać znacznie mniej rzeczywistą od Batmana.

Przypomnijmy, że gadżety Batmana działają na zwykłych prawach fizyki, a strój Mrocznego Rycerza jest strojem, który chroni ciało Bruce’a Wayne’a i dobrze wygląda, ale zdecydowanie nie stanowi jego broni.

Czy naprawdę Batman to najbardziej rzeczywisty superbohater?

Można się sprzeczać, czy Batman mógłby istnieć wśród nas. Czy ktoś, kto ma taką fortunę, ryzykowałby życiem, by walczyć z niesprawiedliwością świata? Pamiętajmy, że motywacja kierująca życiem tego komiksowego bohatera ma źródło w traumie przeżytej w dzieciństwie – Batman jest więc również mścicielem prowadzącym własną wendettę przeciwko złu, które odebrało mu rodziców. No i w końcu w uniwersum DC czy Marvela są przecież inni superbohaterowie, którzy również polegają na nabytych umiejętnościach (patrz: Punisher, Hawkeye, Black Widow, itp.). Jak widać jednak po filmach z tego uniwersum, każda kolejna historia pokazuje Mrocznego Rycerza jako coraz bardziej normalnego człowieka, dodając mu wiarygodności, a nie ujmując bohaterskości. Wystarczy chociażby przytoczyć tu najnowszą adaptację Matta Reevesa z 2022 roku.

Jeżeli choć trochę chcesz się poczuć jak Batman - Mroczny Rycerz, sprawdź jakie gadżety Batman dla Ciebie przygotowaliśmy!